akraba

akraba ne demek, akraba nedir sorularına karşılık, Arapça kökenli 6 harfli akraba sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca akraba teknik teriminin Hukuk, Mecaz, Gramer, Halk Bilimi kategorilerindeki anlamlarına ve akraba ile ilgili toplam 38 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

akraba
1

Halk Bilimi : Aynı kandan gelen ya da geldiklerine inanan bireylerle, birtakım uygulama ve kutsamalarla aralarında kan birliği sağlanan bireylere verilen ad. bk. akrabalık, dirimbilimsel akraba, atasoylu akrabalık.

2

Arapça, Ad, Hukuk : Kan bağıyla birbirine bağlı olan kimseler

3

Arapça, Ad : Oluşma yönünden aynı kaynağa dayanan şeyler.

4

Arapça, Ad, Mecaz : Biri, diğerinin doğurduğu sonuç veya olgular: Zulüm zorbalıkla akrabadır.

5

Gramer : (Ar. akrabâ) akraba, hısım

Kaynak : Türk Dil Kurumu

akraba çıkmak ne demek akraba diller nedir akraba evliliği akraba olmak tanımı akraba yamyamlığı akrabalıh anlamı akrabalık ne demek akrabalık adları akrabalık kuramı atasoylu akrabalık aynı nedir bağı tanımı bağlı anlamı birbir ne demek birey nedir biri tanımı birlik anlamı birtakım ne demek diğer nedir dirimbilimsel akraba gelen tanımı hısım anlamı hısım akraba ne demek inan nedir kaynak isminin anlamı kimse nedir olan tanımı olgu anlamı oluş tanımı sonuç anlamı uygulama ne demek uzak akraba nedir uzaktan akraba tanımı veri anlamı veya ne demek yakın akraba nedir zorba tanımı zulüm anlamı