eşik

eşik ne demek, eşik nedir sorularına karşılık, 4 harfli eşik sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca eşik teknik teriminin Mecaz, Ruh Bilimi, Müzik, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Gramer, Fiziksel Kimya, Gösterim Sanatı, Güzel Sanatlar, Zanaat kategorilerindeki anlamlarına ve eşik ile ilgili toplam 125 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

eşik
1

Biyoloji : Sinirlerde impulsun başladığı zar potansiyelinin kritik değeri.

2

Biyoloji : Bir olayın olabilmesinden önce ulaşılan değer ya da seviye, ses eşiği gibi.

3

Coğrafya : Karalar üzerinde ya da deniz diplerinde birbirine komşu iki çukurluğu ayıran, üzeri çok kez düz, tümsek biçimli kabartılar.

4

Fiziksel Kimya : Özellikle çarpışma olaylarında, yükünleşme, uyarma gibi işlemlerin ilk olabildiği erke.

5

Fizik : Özel bir etki verecek bir uyarının ya da bir imlemin olabilecek en küçük değeri.

6

Gösterim Sanatı : Dekorda tek basamağa verilen ad.

7

Güzel Sanatlar : (Mimarlık) Bir kapının alt kenarına gelen ve döşeme düzeyinden birkaç santim yüksekliği olan taş, tahta ya da madenden parça.

8

Ruh Bilimi : Canlıda tepki uyandırabilmek için gerekli olan en zayıf güçlü uyaran.

9

Zanaat : l. Kapı çerçevesinin alt ve üst kısımları. (*Aksaray -Niğde) 2. Sazların göğsündeki üzerinden teller geçen tahta parçası. (Beyköy *Şarkikaraağaç -Isparta)

10

Ad : Kapı boşluğunun alt yanında bulunan alçak basamak

11

Ad : Kapı ağzında basamağın konulabileceği yer

12

Ad, Mecaz : Başlangıç yeri, başlangıç noktası, yakını: Dünya yeni bir ekonomik bunalımın eşiğinde.

13

Ad, Coğrafya : Karalar üzerinde veya deniz diplerinde birbirine komşu iki çukurluğu ayıran tümsek biçiminde, üzeri çoğu kez düz kabartılar.

14

Ad, Müzik : Telli çalgılarda üzerine tellerin bindiği köprü.

15

Ad, Ruh Bilimi : Bir tepkinin başlamasında, ortaya çıkmasında etkili olan ruhsal, fizyolojik nokta.

16

Gramer : Odun kesmek için kullanılan üç ya da dört ayaklı sehpa.

17

Gramer : Elma, armut gibi meyvelerin yenildikten sonra kalan çekirdekli kısmı.

18

Gramer : Taneleri alınmış mısır sapı, koçan.

19

Gramer : Etraf, çevre.

20

Gramer : Dış, dışarı.

21

Gramer : Ayakkabı ökçesi.

22

Gramer : 1.bk. eşek (I)-

23

Gramer : 2. Merdiven.

24

Gramer : Ev girişi.

25

Gramer : Işık

26

Gramer : Kapı girişi, eşik

Kaynak : Türk Dil Kurumu

ağız tanımı alçak anlamı alın ne demek alınmış nedir altın eşik tanımı altın eşik gümüş eşiğe muhtaç olur armut anlamı armut gibi ne demek ayak nedir ayakkabı tanımı ayaklı anlamı ayıran ne demek basamak nedir başla tanımı başlangıç anlamı başlangıç noktası beyköy ne demek biçim nedir biçimli tanımı birbir anlamı birkaç ne demek boşluk nedir bunalım tanımı canlı anlamı değer anlamı dekor ne demek deniz ne demek dışarı nedir dört tanımı döşeme anlamı dünya ne demek düzey nedir ekonomik nedir elma tanımı erke isminin anlamı eşek anlamı eşik (veya eşiğini) atlamak eşik akımı ne demek eşik analizi nedir eşik çözümlemesi eşik dalga boyu eşik değer tanımı eşik doz anlamı eşik düzeyi ne demek eşik etkisi nedir eşik fiyat tanımı eşik istem anlamı eşik nüfus ne demek eşik talep nedir eşik uyaranı tanımı eşik zehirlilik konsantrasyonu eşikar anlamı eşikli ne demek eşiklik nedir eşiktaşı tanımı etki anlamı etkili ne demek etraf nedir fizyolojik tanımı geçen anlamı gelen ne demek gerekli nedir gibi tanımı giriş anlamı göğüs ne demek güçlü tanımı için nedir işlem tanımı kabartı anlamı kadmiyum eşik değeri kalan ne demek kapı nedir karalar tanımı kenar anlamı kesmek ne demek kısım nedir koçan tanımı komşu anlamı köprü ne demek kritik nedir küçük tanımı maden anlamı merdiven ne demek meyve nedir mısır tanımı mimar anlamı nokta ne demek odun nedir olan tanımı olay anlamı ortay ne demek parça nedir potansiyel tanımı ruhsal anlamı salt eşik anlamı santim ne demek sapı nedir sehpa tanımı seviye anlamı sinir ne demek sonra nedir tahta tanımı tane anlamı taş tahta ne demek telle nedir telli ne demek tepki tanımı tle50 anlamı tümsek ne demek uyan nedir uyandırabilmek tanımı uyar nedir uyaran anlamı uyarı ne demek uyarma nedir verecek tanımı veri anlamı veya ne demek yakın nedir yanında tanımı yeni anlamı yeri ne demek yüksek nedir yükünleşme tanımı zayıf anlamı