eleştiri

eleştiri ne demek, eleştiri nedir sorularına karşılık, 8 harfli eleştiri sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca eleştiri teknik teriminin Felsefe, Edebiyat, Sinema, Tiyatro, Gösterim Sanatı kategorilerindeki anlamlarına ve eleştiri ile ilgili toplam 106 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

eleştiri
1

Felsefe : (Yun. kritike(tekhne) - ayırt etme, yargılama, eleştirme (sanatı))

2

Felsefe : (Kant'ta) Usun yargılanması, eleştirilmesi. // Burada insan usunun sınırları söz konusu edilir. İnsan usunun deneyden bağımsız olarak salt kendi kendine neyi başarıp neyi başaramayacağı araştırılır. Eleştirilen bilgi değil, us yetisinin kendisidir.

3

Gösterim Sanatı : Bir oyunu, dünya görüşü, sanatsallığı, toplumsal katkısı, sahneye konuşu, oyunculuğu ve plastik değerleri açılarından değerlendirme işlemi.

4

Sinema : Bir filmin sanat, estetik, uygulayım, düşüngü, toplumbilim yönünden değerlendirilmesiyle uğraşan yazı türü. TV. 2. Bir televizyon izlencesinin aynı yönlerden değerlendirilmesiyle uğraşan yazı türü.

5

Tiyatro : Bir oyunun, yapılan sanat, estetik, teknik, dünya görüşü ve toplumbilim, sahneye koyuş, oynanış, dekor, kostüm, rol psikolojisi vb. yönlerinden herhangi biri, birkaçı, ya da tümü yönünden bakarak yapılan değerlendirme.

6

Edebiyat : Bir sanat yapıtının, iyi ve kötü yönlerini inceleyerek bir yargı ile belirten yazı türü.

7

Ad : Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit

8

Ad, Edebiyat : Bir edebiyat veya sanat eserini her yönüyle değerlendirerek anlaşılmasını sağlamak amacıyla yazılan yazı türü, tenkit, kritik.

9

Ad, Felsefe : Özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama

Kaynak : Türk Dil Kurumu

amaç isminin anlamı anlaş anlamı ayırt ne demek ayırt etme nedir aynı tanımı bağım anlamı bağımsız ne demek bakarak nedir belirten tanımı bilgi tanımı bilgin anlamı biri anlamı birkaç ne demek birkaçı nedir bura tanımı değer ne demek değerlendirme anlamı değerlendirme işlemi değil ne demek dekor nedir deney tanımı dış eleştiri anlamı doğru nedir doğruluk ne demek durum nedir dünya tanımı dünya görüşü anlamı düşüngü ne demek edebiyat nedir eleştiri (r.h.m) eleştirici tanımı eleştirici düşünme eleştiriciler derneği eleştiricilik anlamı eleştirilebilme eleştirilebilmek eleştirili kaynakça eleştirilme ne demek eleştirilmek nedir eleştirim tanımı eleştirimci anlamı eleştirimcilik ne demek eleştirisel nedir eleştirme tanımı eser isminin anlamı eseri anlamı estetik ne demek etme nedir film tanımı görüş anlamı görüşü ne demek göstermek nedir herhangi tanımı herhangi biri anlamı iç eleştiri ne demek inceleme nedir insan tanımı işlem anlamı izlence ne demek izlenimci eleştiri kant nedir katkı tanımı kendi anlamı kendi kendine ne demek konu nedir konuşu tanımı kostüm anlamı kötü ne demek kritik nedir kuralcı eleştiri nesnel eleştiri neyi tanımı olarak anlamı oynanış ne demek oyun nedir öz eleştiri tanımı öznel eleştiri anlamı plastik ne demek psikoloji nedir sağlamak tanımı sahne anlamı salt ne demek sanat tanımı sınama nedir sınır tanımı söz konusu anlamı teknik ne demek televizyon nedir temel anlamı tenkit tanımı toplum anlamı toplumbilim ne demek toplumsal nedir tümü tanımı uğraş anlamı usun ne demek uygulayım ne demek veya nedir yanlış tanımı yapı anlamı yapıt ne demek yargı nedir yargılama nedir yazı tanımı yazıla anlamı yeti ne demek