enzim

enzim ne demek, enzim nedir sorularına karşılık, Fransızca kökenli 5 harfli enzim sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca enzim teknik teriminin Kimya, Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji kategorilerindeki anlamlarına ve enzim ile ilgili toplam 57 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

enzim
1

Kimya : Canlı hücrelerce sentezlenen ve biyolojik olayları seçimli olarak katalizleyen, genelde protein yapısında polimer madde.

2

Su Ürünleri : Biyokimyasal tepkimeleri başlatan, hızlandıran ve tepkime sonunda başlangıç yapısını koruyarak tepkimeden ayrılan protein yapısındaki katalizör bileşikler.

3

Zooloji : (anlamdaş. ferment), (Yun. en = içinde, Yun.zyme = maya, Lat. fermentum = enzim): Canlı organizmalarda meydana gelen ve sudaki çözeltisi özel bir madde üzerine, kendisi değişmeksizin etki yaparak onları sade molekül yapılı maddelere parçalayan azotu kapsar madde. Daima 'az' eki alırlar. Örnek: Lipaz, amilaz.

4

Fransızca, Ad, Biyoloji : Bir kimyasal tepkimeye sebep olan ve onu hızlandıran, çoğunlukla protein yapısında olan organik madde.

Kısaca Bilgi/enzim

amilaz tanımı anlamdaş anlamı ayrıl isminin anlamı azot ne demek başla nedir başlangıç tanımı bileşik anlamı bir gen bir enzim hipotezi biyokimya ne demek biyolojik nedir canlı tanımı çözülebilir enzim daima anlamı değiş ne demek enzim sensörü nedir enzim substrat kompleksi (es) enzim zehiri tanımı enzimoloji anlamı etki ne demek ferment nedir gelen tanımı genel anlamı hızlandıran ne demek hücre nedir içinde tanımı kapsa anlamı kataliz ne demek katalizör nedir kendi tanımı kendisi anlamı kimyasal ne demek koru nedir lâtent enzim tanımı madde anlamı maya tanımı meydan ne demek molekül nedir olan tanımı olarak anlamı olay ne demek organik nedir organik madde tanımı organizma anlamı polimer ne demek protein nedir proteolitik enzim sade tanımı sarı enzim anlamı sebep ne demek seçim anlamı sentez nedir sonunda tanımı tepki anlamı tepkime ne demek yapı nedir yapılı tanımı