formaldehit

formaldehit ne demek, formaldehit nedir sorularına karşılık, Fransızca kökenli 11 harfli formaldehit sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca formaldehit teknik teriminin Kimya, Sinema, Su Ürünleri kategorilerindeki anlamlarına ve formaldehit ile ilgili toplam 44 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

formaldehit
1

Kimya : HCHO, metenal; en yalın aldedehit. (Plastik ve boya işleyiminde, sudaki % 37' lik çözeltisi ise mikrop öldürücü ve koku giderici olarak kullanılır.)

2

Kimya : Metanal HCHO formülü ile gösterilen, tahriş edici, keskin kokulu, kolay polimerleşebilen, ticarette, sudaki çözeltileri (%37-%50) halinde satılan ve “formalin” olarak bilinen, sentetik reçine, ilaç, gübre ve boya endüstrisinde kullanılan çok zehirli gaz.

3

Sinema : Renkli film işleminde jelatini sertleştirmede kullanılan keskin kokulu, renksiz, suda çok kolay erir gaz, HCHO.

4

Su Ürünleri : Dezenfektan ve fiksatif olarak kullanılan renksiz, tahriş edici kokuya sahip bir madde.

5

Fransızca, Ad, Kimya : Doymuş aldehitlerin ilk üyesi olan, renksiz, keskin ve yakıcı kokulu, mukozaları aşırı tahriş eden, kolayca alevlenen bir gaz.

Kaynak : Türk Dil Kurumu

aldehit anlamı aşırı ne demek bilinen nedir dezenfektan tanımı doymuş anlamı endüstri ne demek fiksatif nedir film tanımı formül anlamı gider ne demek gösteri nedir gösterilen tanımı gübre anlamı ilaç ne demek işlem nedir jelatin tanımı keskin anlamı koku anlamı kokulu ne demek kolay nedir kolayca tanımı madde anlamı mikrop ne demek mikrop öldürücü mukoza nedir olan tanımı olarak anlamı plastik ne demek polimer nedir reçine tanımı renk anlamı renksiz ne demek sahip ne demek satı nedir sentetik nedir sert tanımı tahriş anlamı ticaret ne demek yakı nedir yakıcı tanımı yalın isminin anlamı zehir anlamı zehirli ne demek zehirli gaz nedir