karagöz

karagöz ne demek, karagöz nedir sorularına karşılık, Türkçe kökenli 7 harfli karagöz sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca erkek ve kız ismi olarak kullanılan karagöz isminin anlamına ve karagöz teknik teriminin Mecaz, Edebiyat, Hayvan Bilimi, Gramer, Yerleşim Yeri, Gösterim Sanatı kategorilerindeki anlamlarına ve karagöz ile ilgili toplam 164 sözcük, teknik terim, birleşik kelime, isim, atasözü, deyim ve/veya kelime anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

karagöz
1

Edebiyat : Bilinen gölge oyunu.

2

Edebiyat : Bu oyunun baş kişisi: Karagöz. Medrese adamı olan Hacivat'a karşılık öz Türk halk adamının simgesi.

3

Ad, Hayvan Bilimi : İzmaritgillerden, 25-30 santimetre uzunluğunda, enli, boz renkli, beyaz etli bir balık (Sargus sargus).

4

Ad, Mecaz : Güldürüp eğlendiren kimse.

5

Gramer : Hindiba.

6

Gramer : Ebegümeci.

7

Gramer : Börülce. 3. Fasulye.

8

Gramer : Başı kara bir çeşit buğday. 5.bk. karagavuk.

9

Gramer : Bir çeşit çiçek.

10

Gramer : Nohuttan büyük meyveleri yenen, odunu çok sağlam olan bir cins ağaç.

11

Gramer : Çok yağmurdan tarlalarda olan içi su dolu çöküntü.

12

Gramer : Su yolunda çıkan patlak, su çıkan yer.

13

Gramer : Kilim dokumalarında kenar süsü olarak kullanılan bir çeşit motif.

14

Yerleşim Yeri : Ağrı ili, Taşlıçay ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

15

Yerleşim Yeri : Balıkesir ili, Gökçedağ bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

16

Yerleşim Yeri : Balıkesir ili, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

17

Yerleşim Yeri : Çorum ili, Cemilbey bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

18

Yerleşim Yeri : Çorum ili, İskilip ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

19

Yerleşim Yeri : Diyarbakır ili, Bismil ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

20

Yerleşim Yeri : Erzurum ili, Karaköprü bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

21

Yerleşim Yeri : Hatay ili, Uluçınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

22

Yerleşim Yeri : Kahramanmaraş ili, Afşin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

23

Yerleşim Yeri : Malatya ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

24

Yerleşim Yeri : Tunceli ili, Kırmızıköprü bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

25

Gösterim Sanatı : Türk gölge oyununun iki eksen kişisinden biri. Dışadönük, içi dışı bir, olduğundan başka gözükmeyen, yoksul bir halk tipidir. Halkın sağduyusunu ve törelerini yansıtır. Hacivat'ı dolandırmak gibi küçük kusurlar onda hoş görülür, çünkü o, ortağı tarafından daha büyük ölçüde dolandırıldığının farkındadır. Dürüst ve açıksözlüdür. Sürekli geçim derdinde olan Karagöz, ekmek parası için sevmediği ve beceremediği işleri yapmak zorunda kalır. Cesur ve gözüpektir. Dilencilik yapmaz, emeği karşılığı para kazanmak ister. Parası olduğunda gönlü yüce, eli açıktır. Çabuk kanan, çocuksu bir iyimserliği vardır. Tecimden hiç anlamaz. Gerçekçidir, hayal kurmaktan hiç hoşlanmaz. Her kalıba giremediği, dalkavuk ve çıkarcı olmadığı için kapılar yüzüne kapanır. Ama onun bu dürüstlüğünden hoşlanan mert kişiler de vardır, örnek : Tuzsuz Deli Bekir ya da Matiz, onun toksözlülüğünden ve yiğitliğinden hoşlandıkları için başkaları arasından yalnızca onu bağışlarlar. Hacivat ile aralarında sürekli bir işçi-işveren ilişkisi görülür.

26

Gösterim Sanatı : Adını baş oyun kişisi Karagöz'den alan Türk gölge oyunu.

27

Özel Ad : Deve derisinden veya mukavvadan kesilip boyanmış insan biçimlerini beyaz bir perde üzerine arkadan ışık vererek yansıtma yoluyla oynatılan oyun.

28

Özel Ad : Bu oyunda halk görüşünü ve duyuşunu veren kimse.

29

Türkçe, Özel Ad, Kişi Adı, Erkek : Kara gözlü kimse.

30

Türkçe, Özel Ad, Kişi Adı, Erkek : Şakacı, hoşsohbet kimse.

31

Türkçe, Özel Ad, Kişi Adı, Erkek : Halk tiyatrosunda Hacivat'ın muhatabı, oyun arkadaşı

32

Türkçe, Özel Ad, Kişi Adı, Kız : Kara gözlü kimse.

33

Türkçe, Özel Ad, Kişi Adı, Kız : Şakacı, hoşsohbet kimse.

34

Türkçe, Özel Ad, Kişi Adı, Kız : Halk tiyatrosunda Hacivat'ın muhatabı, oyun arkadaşı.

Kısaca Bilgi/karagöz

açık anlamı afşin isminin anlamı ağaç ne demek ağrı nedir alan tanımı arka tanımı arkadaş anlamı bağlı anlamı balık ne demek balıkesir nedir başka tanımı bekir ne demek beyaz nedir biçim anlamı biri ne demek birim isminin anlamı bismil nedir börülce tanımı bucak tanımı buğday anlamı büyük anlamı canlı karagöz ne demek cesur ne demek cins nedir daha tanımı dalkavuk anlamı deli ne demek deri nedir dert tanımı deve anlamı dilenci ne demek diyarbakır nedir dokuma tanımı dolandırmak anlamı dolu ne demek dürüst nedir ebegümeci tanımı ekmek anlamı ekmek parası ne demek eksen nedir emek nedir enli tanımı erzurum anlamı etli ne demek fark nedir fasulye tanımı geçim anlamı gerçek isminin anlamı gibi ne demek gökçedağ nedir gölge tanımı gölge oyunu anlamı gönlü ne demek gönül tanımı görüş nedir gözlü tanımı güldür anlamı hacivat ne demek halk nedir hatay tanımı hayal anlamı hindiba anlamı hoşsohbet ne demek için nedir ilçe tanımı ilişki anlamı insan ne demek iskilip nedir ister tanımı iyimser ne demek izmaritgiller anlamı kahramanmaraş ne demek kalıp nedir kana tanımı kapı anlamı kara nedir karagavuk ne demek karagöz balığı nedir karagöz oynatmak karagöz oyunu tanımı karagöz tirsi anlamı karagöz`ü indirmek karagözciçeği ne demek karagözcü nedir karagözcülük tanımı karagözçiçeği anlamı karagözfasulya ne demek karagözgöllüalan karagözler nedir karagözlük tanımı karagözlük etmek karagözmancarı anlamı karaköprü ne demek karşılık nedir kazan isminin anlamı kazanmak tanımı kenar anlamı kepsut ne demek kilim nedir kimse tanımı kişi anlamı kusur ne demek küçük nedir malatya tanımı matiz anlamı medrese ne demek merkez nedir mert tanımı meyve tanımı motif anlamı muhatap ne demek mukavva nedir nohut tanımı odun anlamı olan ne demek olarak nedir onda tanımı ortağı anlamı ortak anlamı oyun ne demek para nedir patlak tanımı perde anlamı renk ne demek renkli nedir sağduyu tanımı sağlam ne demek santimetre anlamı sargus sargus ne demek simge nedir sivri burunlu karagöz sivri-burun karagöz sürekli tanımı taraf anlamı tarafından ne demek tarla nedir taşlıçay tanımı tecim nedir tipi isminin anlamı tiyatro anlamı toramanlı karagöz töre ne demek tunceli nedir tuzsuz tanımı türk anlamı uluçınar ne demek uzunluk nedir vere tanımı veren anlamı veya ne demek yağmur tanımı yalnız nedir yalnızca tanımı yansı anlamı yansıtma ne demek yapmak nedir yenen anlamı yerleşim tanımı yiğit ne demek yoksul anlamı yoluyla ne demek yüce nedir zekerli karagöz