sitokrom

sitokrom ne demek, sitokrom nedir sorularına karşılık, 8 harfli sitokrom sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca sitokrom teknik teriminin Kimya, Biyoloji, Zooloji kategorilerindeki anlamlarına ve sitokrom ile ilgili toplam 40 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

sitokrom
1

Biyoloji : (Yun. kytos: boşluk; chroma: renk) Sitokrom oksidazın (sitokrom c oksidaz) komponenti. Solunum zincirinde son elektron taşıyıcı olup elektronlar sitokrom a ve sitokrom a3 kanalıyla oksijene taşınır ve su teşekkül eder.

2

Kimya : Hücre metabolizmasında çok önemli olan hemen hemen bütün hayvan ve bitkilerin hücrelerinde oluşan, demir-porfirin proteinleri sınıfından renkli bir madde.

3

Zooloji : (Yun. kytos = boşluk, Yun. khroma = renk), Hayvan ve bitki gözelerinde bulunan ve solunumda görevi olan bir kromoprotein.

Kısaca Bilgi/sitokrom

bitki anlamı boşluk ne demek bütün nedir eder tanımı elektron anlamı elektronlar ne demek görev nedir göze tanımı hayvan tanımı hemen anlamı hemen hemen ne demek hücre nedir kanal tanımı kanalıyla anlamı kromoprotein ne demek madde nedir metabolizma tanımı oksidaz anlamı oksijen ne demek olan nedir oluş anlamı protein tanımı renk anlamı renkli ne demek rhp sitokrom nedir sınıf tanımı sitokrom a ve a3 sitokrom b anlamı sitokrom b3 ne demek sitokrom c nedir sitokrom c552 tanımı sitokrom f anlamı sitokrom oksidaz sitokrom p450 ne demek sitokromlar nedir solunum tanımı taşınır anlamı taşıyıcı ne demek teşekkül nedir zincir tanımı