solunum

solunum ne demek, solunum nedir sorularına karşılık, 7 harfli solunum sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca solunum teknik teriminin Bitki Bilimi, Biyoloji, Gösterim Sanatı, Jimnastik, Su Ürünleri, Zooloji kategorilerindeki anlamlarına ve solunum ile ilgili toplam 109 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.

solunum
1

Biyoloji : Bir organizma ile çevresi arasında gaz alış verişi; havanın solunum organlarına çekilerek temizlenmesinden sonra kirlenen havanın dışarı verilmesi. Organizma ile çevresi arasında oksijen ve karbondioksit değişimi. Respirasyon, dış solunum.

2

Biyoloji : Bir organizmada oksijenin dokulara taşınması ve karbondioksitin atılması olan fiziksel ve kimyasal olaylar. 3. Metabolik olarak oksidatif reaksiyonlar zinciri. Bu reaksiyonlarda son elektron tutucusu olarak oksijene ihtiyaç vardır. Atık ürün olarak karbondioksit ve kullanılabilir enerji meydana gelir. Hücre içi solunumu olarak bilinen reaksiyonlar üç aşamada gerçekleşir. a. Karbohidrat, amino asit ve yağ asitlerinden asetil koenzim A meydana gelir. Olaylar sitoplazmada gelişir. b. Mitokondrilerin matriksinde meydana gelen sitrik asit devri. c. Mitokondrilerin kristalarında meydana gelen elektron taşıma zinciri reaksiyonları. Hücre içi solunumu.

3

Gösterim Sanatı : Karın boşluğu ile ciğerlere yeterli ölçüde hava alıp verme.

4

Jimnastik : Soluk alıp verme.

5

Su Ürünleri : Atmosfer vaya sudaki oksijenin akciğer veya solungaçlarla alınarak kan yoluyla hücrelere ulaştırılması ve hücrelerde oksidasyon sonucu oluşan atıkların dışarı atılması.

6

Su Ürünleri : Metabolik olarak oksidatif reaksiyonlar zinciri, hücre içi solunum.

7

Zooloji : (karşılık: respirasyon), (Lat. re = tekrar anlatan ön ek, Lât.spirare=solumak): Bir organizma ile çevresinde meydana gelen gaz alış verişi; havanın solunum organlarına çekilerek kanın temizlenmesinden sonra kirlenen havanın dışarı atılması.

8

Ad, Biyoloji : Bütün canlılarda, oksijen alıp karbondioksit verme biçiminde görülen hareket, teneffüs.

9

Ad, Bitki Bilimi : Bitkilerde geceleri oksijen alıp karbondioksit verme, gündüzleri ise karbondioksit alıp oksijen verme biçiminde görülen hareket.

Kısaca Bilgi/solunum

aerob solunum ne demek aerobik solunum akciğer nedir alın tanımı alış anlamı amino asit ne demek anaerobik solunum anlat nedir asit tanımı aşama anlamı atık ne demek atıl nedir atmosfer tanımı biçim anlamı bilinen ne demek bitki nedir boşluk tanımı bütün anlamı canlı ne demek ciğer nedir değişim tanımı devri anlamı dış solunum ne demek dışarı nedir dijital solunum doku tanımı elektron anlamı enerji ne demek fizik nedir fiziksel tanımı gece anlamı geceleri ne demek gelen nedir gelir tanımı geliş anlamı görü ne demek gündüz ne demek gündüzleri nedir hareket tanımı hava nedir havan anlamı hücre ne demek hücre içi nedir hücre içi solunum iç solunum tanımı ihtiyaç anlamı kanı ne demek karbondioksit nedir karın tanımı karşılık anlamı kimyasal ne demek koenzim nedir meydan tanımı oksidasyon anlamı oksijen ne demek oksijenli solunum oksijensiz solunum olan nedir olarak tanımı olay anlamı oluş isminin anlamı organ ne demek organizma nedir reaksiyon tanımı respirasyon anlamı sitoplazma ne demek sitrik asit nedir soluk tanımı solungaç anlamı solunum ağacı ne demek solunum alıştırmaları solunum asitliliği solunum aygıtı nedir solunum bronşçukları solunum cimnastiği solunum engellemesi solunum enzimleri solunum indeksi solunum inhibitörü solunum kontrolü solunum kökü tanımı solunum melongena solunum metabolizması solunum organı anlamı solunum pigmenti solunum proteini solunum sistemi solunum uygulayımı solunum vurgusu solunum yüzeyi ne demek solunum zinciri sonra nedir sonuç tanımı suni solunum tanımı taşım anlamı taşıma ne demek tekrar nedir teneffüs tanımı tutu anlamı vaya ne demek verme nedir veya tanımı warberg solunum enzimi yapay solunum anlamı yardımcı solunum organı yeter anlamı yeterli ne demek yoluyla nedir zincir tanımı