sinema

sinema
1

Sinema : İzleyicilerin filmleri topluca görebilmeleri için özel olarak yapılmış yapı. 2. Herhangi bir devinimi, düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini saptama, sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde görüntülük üzerine yansıtarak devinimi yeniden oluşturma işi.

2

Sinema : Bir ülkede sinemayı oluşturmak üzere gerekli kuruluşların tümü, sinema işleyimi (bk. sinema işleyimi). 4. Güzel sanatların bir dalı olarak sinema sanatı (bk. sinema sanatı).

3

Sinema : Sinemayı oluşturmak için yapılan çalışmaların tümü, sinemacılık (bk. sinemacılık). 6. Bir ülkenin kendine özgü nitelikler taşıyan ulusal sineması. ("Sinema", sinematograf sözcüğünün kısaltmasıdır).

4

Fransızca, Ad : Herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir ekran veya perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işi.

5

Fransızca, Ad : Film göstermeye yarayan özel bir makineyle görüntülerin beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapı

6

Fransızca, Ad : Güzel sanatların dalı olarak yansıtılmaya uygun olan filmleri gerçekleştirme ve yaratma sanatı, beyaz perde, yedinci sanat

7

Gramer : (Fr. cinema) sinema

Kısaca Bilgi/sinema

aralık nedir arı sinema tanımı belirleme anlamı beyaz nedir beyaz perde ne demek bilimsel sinema çağdaş sinema nedir çok salonlu sinema dalı tanımı devinim anlamı dolaysız sinema düzen ne demek düzenli nedir ekran tanımı film anlamı geleneksel sinema genç sinema ne demek gerçekleştirme nedir gerekli tanımı gezici sinema anlamı görüntü ne demek görüntülük nedir gösteri tanımı gösterici anlamı güzel isminin anlamı hareket ne demek herhangi nedir için tanımı içkili sinema anlamı karanlık ne demek kendi nedir kendine özgü tanımı makine anlamı nitelik ne demek olan nedir olarak tanımı oluş tanımı oluşturma anlamı oluşturmak ne demek özel sinema nedir özgür sinema tanımı parça anlamı perde ne demek renkli sinema nedir resim tanımı salon anlamı sanat anlamı saptama ne demek sesli sinema nedir sessiz sinema tanımı sinema ağı anlamı sinema alıcısı ne demek sinema arabası nedir sinema basını tanımı sinema bölümü anlamı sinema çıkışı ne demek sinema delisi nedir sinema dergisi tanımı sinema derneği anlamı sinema dilbilgisi sinema dili ne demek sinema dünyası nedir sinema düşkünü tanımı sinema endüstrisi sinema enstitüsü sinema estetiği sinema filmi anlamı sinema imbilimi sinema işleyimi sinema işliği ne demek sinema izlencesi sinema izleyicisi sinema kitaplığı sinema kuklası nedir sinema kuramcısı sinema kuramı tanımı sinema kültürü anlamı sinema kütüğü ne demek sinema lambası nedir sinema mevsimi tanımı sinema müzesi anlamı sinema oyuncusu sinema ödülü ne demek sinema öğretimi sinema öğretmeni sinema perdesi nedir sinema romanı tanımı sinema salonu anlamı sinema sanat ve bilimleri akademisi sinema sanatçısı sinema sanatı ne demek sinema sanayisi sinema şenliği nedir sinema tarihçisi sinema tarihi tanımı sinema tekniği anlamı sinema toplumbilimi sinema türesi ne demek sinema türleri nedir sinema uygulamanı sinema uygulayımı sinema yapımcısı sinema yapımı tanımı sinema yapıtı anlamı sinema yapıtları sinema yasası ne demek sinema yazarı nedir sinema yazınlığı sinema yılı tanımı sinema yöneticisi sinema yönetmeni sinemabilim anlamı sinemacı ne demek sinemacılık nedir sinemacılık okulu sinemacılık öğretimi sinemacılık uğraşı sinemadışı tanımı sinema-gerçek anlamı sinema-göz ne demek sinemalaştırma nedir sinemalaştırmak sinemalık çözümleme sinema-röntgen tanımı sinemasever anlamı sinemaseverlik ne demek sinemaskop nedir sinematek tanımı sinematik anlamı sinematograf ne demek sinematografi nedir sinematografik tanımı siyasal sinema anlamı sonra ne demek sözcük nedir sözlü sinema tanımı taşıyan anlamı tecimsel sinema tecimsel sinema alıcısı toplu ne demek topluca nedir tümü tanımı ulusal ne demek uygun nedir üçboyutlu sinema veya anlamı yansı ne demek yapı nedir yara tanımı yaratma anlamı yardım ne demek yazlık sinema nedir yedi tanımı yedinci anlamı yedinci sanat ne demek yeni nedir yeni amerikan sinema topluluğu yeni sinema tanımı yeniden anlamı yerde ne demek yerleşik sinema

sinema ne demek, sinema nedir sorularına karşılık, Fransızca kökenli 6 harfli sinema sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca sinema teknik teriminin Sinema, Gramer kategorilerindeki anlamlarına ve sinema ile ilgili toplam 161 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.